Knjižnica Geodetske tehničke škole -> Novosti -> Lektire
Lektire

Odabrane pripovjeke

Konak

Oštra je zimska noć. Na nebu titraju zvijezde, a mjesec plovi kao lađa među njima. Na seoskoj cesti miču se volovi s vozom, sanjke škripe po tvrdom snijegu. - Stiš, Peran, na... - viče Mato, a na dugačke brke ispod pocrvenjela od zime nosa nahvatalo se kristalno inje. Uz cestu seoska kućica, sve spava. Mato stane pred kućom, popne se po stepenicama do vrata i vikne: - Oj, Joso, otvaraj. Sve šuti. Opet će Mato: - Ej, otvaraj, Josipe, da volove spremim u staju, daleko mi je do kuće. Ne da se Josi ustati, zima je, a krevet topal. - Čuj, Joso, ako ne otvoriš, vidjet ćeš, šta ću učiniti. Poboja se Joso, pa pomisli: - Znao bi mi lopov kuću zapaliti! - i ustane. Kada su volove spremili i Mato skidao zamrznute odbojke, upita ga Joso: - A što bi ti, Mate, učinio, da te nisam pustio u kuću? Mato se nasmije, pa će veselo: - Ma što bih, po Bogu brate, učinio; udario bih Lisu i Perana da idem dalje konak tražiti!...
Stranice izradio i uređuje Kristijan Trucek i Mario Lovrić. Zadnja izmjena 22.02.2005.