Knjižnica Geodetske tehničke škole -> Novosti -> Suradnja GTŠ s KGZ
Suradnja knjižnice Geodetske tehničke škole s Gradskom knjižnicom
Galerija slika [ Pic1 | Pic2 | Pic3 ]
Već je četvrta godina kako prvi razredi Geodetska tehničke škole dolaze za vrijeme Mjeseca hrvatske knjige u stručni posjet Gradskoj knjižnici na Starčevićevu trgu, uključujući se i na taj način u obilježavanje Mjeseca knjige i Dana školskih knjižnica. Mislim da se zato može reći da je uspostavljena dobra i trajna suradnja među našim ustanovama, i da će se vjerojatno nastaviti i ubuduće.
Koristi koje učenici dobivaju od tih posjeta su mnogostruke: osim što se navikavaju obilaziti izložbe (a ove godine su postavljene dvije zaista vrijedne izložbe posvećene I. B. Mažuranić), stječu sliku o različitim mogućnostima koje se nude korisnicima jedne velike i sređene knjižnice. To većina učenika prvih razreda (osobito onih koji dolaze iz manjeg mjesta) dosad nije imala prilike vidjeti.
U dogovoru s informatorima posjeti su većinom koncipirani tako da se, nakon kratkog povijesnog uvoda, učenicima pokaže većina odjela i da ih se ukratko obavijesti što sadrže i kakve usluge nude korisnicima. Pobliže se učenike nastoji upoznati s klasičnim katalozima (koje nemaju prilike koristiti u školi), a zatim i sa e-katalozima, koji su im dostupni i u školskoj knjižnici.
Učenici su već donekle upoznati s pojmovima kao što su signatura, UDK, referentna zbirka itd. Sada to nastoje primijeniti slušajući upute informatora. Svaki je učenik dobio zadatak da ispiše signaturu neke knjige, koristeći abecedni ili naslovni i abecedni katalog. Neki su zavirili i u stručni katalog, pod stručnom oznakom 528 da vide što knjižnica sadrži od geodetske literature.
Informacije koje su učenici dobili moći će primijeniti u školi jer ćemo organizirati mali kviz o korištenju knjižnica. Kad smo prije dvije godine organizirali povodom Dana otvorenih vrata Škole slično natjecanje, pobjedniku smo omogućili besplatan upis u Gradsku knjižnicu. Mislimo da bi se taj vid suradnje mogao nastaviti i ove godine.
Da bi prikaz naše suradnje bio potpun, treba reći da dobro surađujemo i s Matičnom službom Gradske knjižnice. I na kraju spomenut ćemo da smo prije tri godine uz pomoć Gradske knjižnice postavili u Geodetskoj tehničkoj školi izložbu knjiga o Židovima u Hrvatskoj, prilikom dodjele priznanja Pravednicima.
Kako su se učenici osjećali u odjelima Gradske knjižnice zorno nam prikazuju i ove fotografije, koje smo jedva uspjeli napraviti; većina njih misli da nisu nimalo fotogenični...
Stranice izradio i uređuje Mario Lovrić i Kristijan Trucek Zadnja izmjena 24.11.2004.